jóga
A JÓGA SZÓ JELENTÉSE
A jóga a szanszkrit judzs szóból származik, jelentése: összekötni. Olyan fogalmakkal hozható kapcsolatba, mint összekötés, egyesülés, transz, fegyelmezés. Egyesülés a magasabb természettel, a tökéletessel, a jóval, az egészségessel, a boldogsággal.
A jógázó testének és szellemének tökéletesítése révén igyekszik önmagánál nagyobbra nőni, és felszabadulni a hamis látszat árnyékvilágából, kötöttségéből. A jóga egy különleges testkultúra, lelki gyakorlat, amely során az ember önuralomra tesz szert testi működései és gondolatai felett.
A szó igazi értelmében vett jógi teljesen ép szervezetű és különleges lelki alkatú. Régen akinek akár csak egy foga hiányzott, nem lehetett jógi, és hasonló szempontok érvényesültek a tanítványok kiválasztásánál is. A jógi ember ősi, legtermészetesebb életének törvényszerűségeit tanulmányozta, ami megegyezik a modern egészségtan szabályaival. Azt tartotta, hogy a betegségek és a lelki kiegyensúlyozatlanság oka a biológiailag természetellenes, emberidegen élettempó, az idegesség, a nyugtalanság. Tanítványait a tökéletes, megingathatatlan lelki és hangulati egyensúlyra oktatta. A jóga alaptanai szerint élő ember ritkán beteg, inkább gyógyítja a betegeket. A vegetáriánus táplálkozás nem kötelező, de lényeges, hogy a főtáplálék mindig növényi legyen.
Goethe is híve volt a jógának, és meggyőződése volt, hogy ha az ember a testét helyesen tartja, számos lelki konfliktus felett úrrá lehet. Az egyenes, méltóságteljes testtartás kihat a lélekre, és tekintélyt ad. A jógairodalom mintegy 90 ezer féle testtartást és gyakorlatot tart számon.
A jóga,
mint a spirituális fejlődés rendszere
A jóga 8 lépcsőfoka
1.-2.) Önmegtartóztatás és erkölcsi előírások
3.) Testtartások és testgyakorlatok
Mudrák
Lótuszülés
Ászanák (testgyakorlatok)
4.) A légzés szabályozása (pránájama)
5.) A tudat visszahúzódása önmagába
6.) Koncentráció, figyelem összpontosítás
7.) Meditáció
Az irányított meditáció
A relaxáció (ellazulás)
Relaxációs gyakorlat
Jógagyakorlat I.
Jógagyakorlat II:
A rituálé szerepe a jógában
A jóga 8 lépcsőfoka
A jóga a spirituális fejlődés rendszere.
A hindu joga sokkal több azoknál a hatha-jóga gyakorlatoknál, amelyekkel a közhit egy kalap alá veszi.
A szó jelentése: "összekapcsolódás a Legfelsőbbel", s egyben az e célt szolgáló folyamatok összefoglaló megnevezése is.
A Jóga célja, hogy a lelket visszavezesse a magasabb szellemi régiókba. A csapongó tudat megfékezéséhez ad gyakorlati útmutatást.
A jóga fontos alappillére a rendszeres meditáció, de meditálni csak az tud, aki megvalósít négy dolgot: ez a szeretet, részvét, együttérzés, és a félelem nélküliség (felül emelkedettség).
Sokféle tanítás, irányzat volt. Ezeket Patandzsali 8 lépcsőfokba rendezte. Rendszere tömör, mentes minden dogmatikus merevségtől. A jóga 8 lépcsőfoka ilyen-olyan formában az összes nagy világvallásban jelen van.
Patandzsali 8 lépcsőfoka:
- az önmegtartóztatás szabályai (nem ölés, nem lopás stb.)
- erkölcsi előírások, kötelességek (önfejlesztés kötelessége, isten iránti odaadás kötelessége)
- testtartások és testgyakorlatok
- a légzés szabályozása
- a tudat visszahúzódása önmagába, érzékszervek uralása
- figyelem összpontosítás, koncentráció
- meditáció, elmélyedés
- egyesülés a mindenséggel. Révület (ez a legmagasabb szintű meditáció. Itt megtörténhet a test és a lélek szétválása, magasabb világok megtapasztalása)